Bláto, sláma a urážky. Vyznání poctivého realitního makléře

Nikde není přehánění a vylepšování tak rozšířené, jako v případě světa realitních makléřů. Roy Brooks udělal ve své době úspěšně díru do světa, když začal prodávat domy brutálně upřímným způsobem. Tady je jeho typický inzerát:

„Hledá se někdo, kdo má vkus, finanční prostředky a dostatečné silný žaludek na koupi někdejšího vykřičeného domu v Pimlicu. Co se týče pohodlí pro byť jen základní lidské návyky, je 20. stoletím zcela nedotčený. Ačkoliv je vlhký, zatuchlý a kdo ví, co horšího, omítka opadává a denní světlo se sem dere dírou ve střeše, je stále obyvatelný. Alespoň soudě dle kupy hadrů, vajglů a prázdných lahví v jednom z rohů. Nabízí spoustu příležitostí pro snaživce, kteří by rádi předvedli svůj cit pro zařizování, a dostali tak vlastní příbytek do lifestylových časopisů, a případné i opatřili hlavičku svého dopisního papíru nápisem Westminster, který je skoro za rohem. Je tvořen deseti celkem hnusnými pokoji a nudlovitým dvorkem“.

Ani klienti, kteří nemovitost poptávali, nebyli ušetřeni:

„PROTIVNÝ STARÝ muž hledá pro sebe a svého mladého zajíčka elegantní městskou rezidenci, ideálně blízko Buckinghamského paláce. Na ceně nezáleží, ale musí být realistická, náš klient má zatím stále hlavu na svém místě.“

Z knihy Mud, Straw And Insults: Confessions Of An Honest Estate Agent, vydáno John Murray Pubs Ltd,  London, 2005, „Bahno, sláma a urážky: Vyznání poctivého realitního makléře“, česky nevydáno.

Roy Brooks byl proslulým britským realitním makléřem, který se ve své době stal legendou díky svému zaujetí a radosti z vyprávění pravdy, celé pravdy – a dokonce i té nepříjemné – o nemovitostech, které inzeroval na prodej. V oboru dobře známém svými eufemismy, optimistickými klišé a šikovnými literárními kamufláži si vysloužil potěšený potlesk veřejnosti, která se zájem hledala v novinách jeho inzeráty.